Qt - program konsolowy do generowania bryły 3W w formacie OpenSCAD-a powstałej poprzez obrócenie w osi z płaszczyzny z jednoczesnym jej przesunięciem w tej samej osi

Autor podstrony: Krzysztof Zajączkowski

Stronę tą wyświetlono już: 1654 razy

OpenSCAD daje wspaniałą możliwość tworzenia własnych brył przestrzennych a tym samym pozwala na stworzenie własnych algorytmów do tworzenia na potrzeby zrealizowania konkretnego zadania własnych obiektów bryłowych. No a skoro tak, to czemuż by z takiej możliwości nie skorzystać. Tylko dureń by nie skorzystał jak nadarzy się okazja ku temu. A że durniem to ja nie jestem to i skorzystałem i stworzyłem nie tyle z potrzeby co bardziej z chęci sprawdzenia swoich możliwości programistycznych i możliwości OpenSCAD-a taki właśnie algorytm. Jak zapewne się domyślacie udało się. Otóż udało mi się utworzyć taką nietypową bryłę po części obrotową. A dlaczegóż to mówię, że po części obrotową? Tu trzeba by nieco opisać sposób tworzenia takiej bryły w sposób matematyczno-opisowy co też i z najdzikszą rozkoszą robię. Wyobraźmy więc sobie, że na potrzeby realizacji pewnego zadania w walcu o określonej średnicy konieczne jest wyżłobienie rowka. No nic takiego wielkiego by to nie było, gdyby nie fakt, że tenże rowek ma się przesuwać w osi z będącej osią owego walca. I tu powstaje trudność albowiem żadna funkcja OpenSCAD-a nie daje możliwości utworzenia takiego rowka. Można by owszem przeciąć walec jakimś graniastosłupem, ale efekt nie byłby taki, jaki powinien być aby prowadnica działała poprawnie. Jak więc zrealizować to zadanie, jak obrócić płaszczyznę jednocześnie przesuwając ją w zależności od samego obrotu kątowego? Czy w ogóle jest taka możliwość? Otóż jest, albowiem z pomocą i nie jakoby z odsieczą przychodzi wbudowana funkcja OpenSCAD-a o jakże dźwięcznie i wymownie mówiącej nazwie: polyhedron. Owa funkcja (o czym już wspominałem na stronie Oprogramowanie → OpenSCAD → OpenSCAD - funkcje rysujące podstawowe obiekty 3W) umożliwia tworzenie właściwie wszystkich możliwych brył 3W, które składają się z płaszczyzn płaskich. No dobra, ale ja tutaj mam zrobić bryłę obrotową a taka bryła nie składa się z powierzchni płaskich. Nic nie szkodzi, albowiem przy odpowiedniej gęstości siatki nikt nawet się nie kapnie, że ta bryła składa się z płaszczyzn. Tak więc koniec końców bryła, którą postanowiłem utworzyć została pokazana na poniższym rysunku.

OpenSCAD zastosowanie funkcji polyhedron i algorytmu mojego autorstwa do wygenerowania bryły po części obrotowej
Rys. 1
OpenSCAD zastosowanie funkcji polyhedron i algorytmu mojego autorstwa do wygenerowania bryły po części obrotowej

No dobrze ale gdzież ten upragniony rowek, o który tutaj się rozchodzi? Spokojna twoja rozczochrana, rowek zostanie utworzony poprzez złożenie dwóch brył przestrzennych powstałych poprzez wykorzystanie w przebiegły skądinąd sposób powyżej pokazanej bryły. Wynik końcowy dwóch brył, które będą składane ze względu na ograniczone możliwości techniczne z dwóch części można zobaczyć na poniższym rysunku.

OpenSCAD bryły, które po złożeniu utworzą rowek prowadzący cięgno
Rys. 2
OpenSCAD bryły, które po złożeniu utworzą rowek prowadzący cięgno