Stronę tą wyświetlono już: 10937 razy
Zanim przejdę do głównego tematu (czyli obliczeń) trzeba trochę opowiedzieć o naprężeniach wewnętrznych występujących w konstrukcjach (nie tylko prętowych) oraz o bardzo ważnym prawie Hooke'a. Trzeba sobie uświadomić, że każde ciało, nawet najtwardsze pod wpływem sił odkształca się, jeżeli nie przegięliśmy z naszą siłą P to ciało nią obciążone odkształci się nieznacznie (skróci - gdy jest ściskane, wydłuży - gdy jest rozciągane), jeżeli po zdjęciu obciążenia w postaci naszej siły P ciało powróci do pierwotnego kształtu, to mowa jest tutaj o odkształceniu sprężystym. Wspomniane już wcześniej prawo Hooke'a jest stosowane jedynie do odkształceń sprężystych, to ograniczenie jednak nie powinno robić na nas żadnego wrażenia, w końcu nie zależy nam na tym, aby nasza konstrukcja odkształcała się plastycznie ponieważ to oznacza, że któregoś dnia nie wytrzyma obciążenia i się zawali (jeśli nie zrobi tego od razu).
Prawo Hooke'a: ciało obciążone siłą odkształca się wprost proporcjonalnie do wartości działającej siły.
gdzie:
- P - siła działająca na element konstrukcji;
- F - przekrój poprzeczny tego elementu;
- E - moduł Younga wyrażony w niutonach na centymetr kwadratowy;
- - przyrost długości;
- l długość przed obciążeniem.
Z równania [1] można wyprowadzić zależność, wydłużenia pręta pod działaniem siły:
Dzieląc obustronnie oczywiście równanie [2] przez długość l nieobciążonego pręta uzyskujemy wzór na wydłużenie względne:
[3] |
Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:
Równanie [3] dziwnie rozpisane do granic możliwości (a może i nie) zawiera tajemniczą sigmę. Jest to nic innego jak naprężenie.
Stalowy pręt o długości l i przekrojach A1=10 [cm2] oraz A2=20 [cm2] jest utwierdzony dwoma końcami w nieruchomych i nieodkształcalnych ścianach. Pręt ten został obciążony dwoma siłami: P1=105[N] i P2=80000[N]. Wyznaczyć i narysować wykres naprężeń występujących w wszystkich przekrojach tego pręta.
Dane:
Rozwiązanie:
Dla rysunku 2 możliwe jest napisanie jednego równania równowagi:
Równanie [4] nie przyda się do wyznaczenia naprężeń, ale przyda się do obliczenia reakcji podpory RB. W celu wyznaczenia naprężeń należy dla poszczególnych przekrojów sporządzić równania równowagi.
Przekrój 1
Przekrój 2
Przekrój 3
Teraz brakuje do szczęścia tylko jednego równania, które połączy wszystkie siły N występujące w poszczególnych przekrojach pręta. To ostatnie równanie będzie sumą wydłużeń poszczególnych przekrojów pręta, która musi być równa zero ponieważ podpory się nie przemieszczają więc długość całego pręta nie może ulec zmianie.
[8] |
Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:
Do równania [8] za N1, N2 oraz N3 należy podstawić z równania [5], [6] oraz [7] i wyliczyć reakcję RA w następujący sposób:
[9] |
Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:
Teraz można przystąpić do wyznaczenia sił występujących w poszczególnych przekrojach:
Znając siły występujące w poszczególnych przekrojach pręta, obliczyć można naprężenia w nich występujące:
Jak już obliczone zostały naprężenia, to chociaż nie jest to częścią tego zadania obliczyć można reakcję RB:
Czy to jest dobrze policzone RB dobrze, ponieważ reakcja ta musi równoważyć siłę N3, która dla przekrojów wykonywanych od prawej strony belki musiała by być skierowana w przeciwną stronę aby odpowiadać układowi obranemu w trakcie tych obliczeń.
Siła P=20000[N] przyłożona została do trzech stalowych prętów przegubowych. Pręty boczne mają pole przekroju poprzecznego F2=0.5[cm2], natomiast pole przekroju poprzecznego pręta pionowego F1=1[cm2], a jego długość wynosi l1=2[m]. Oblicz siły w prętach i obniżenie ich punktu zbieżności.
Dane:
Rozwiązanie:
Dla układu z rysunku 3 można ułożyć następujące dwa równania równowagi:[18] |
Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:
[19] |
Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:
Zanim spiszemy kolejne równanie, niezbędne do rozwiązania tego zadania, należy narysować przemieszczenia układu pod wpływem działania siły P.
Jak ktoś uważnie przyjrzy się rysunkowi 4 to powie, że oznaczenia są błędne, przecież kąt znajdujący się pomiędzy prętami nieprzemieszczonymi powinien być większy od kąta zawartego pomiędzy prętami przemieszczonymi. Wszystko to prawda, jednakże my wiemy, że przemieszczenie prętów będzie bardzo małe w stosunku do długości prętów, więc i odchylenie kątów będzie niewielkie. Innymi słowy, błąd powstały w wyniku tego założenia będzie tak mały, że możemy sobie spokojnie na niego pozwolić.
No dobrze a teraz czas na kolejne równanie:
[20] |
Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:
Do pełni szczęścia brakuje nam tylko długości l2, ale nie ma co płakać, ponieważ na podstawie rysunku 67 można wyliczyć tą wartość:
[21] |
Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:
Teraz policzyć można siły w prętach:
[22] |
Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:
Pozostało obliczenie wydłużenia pręta pionowego:
[24] |
Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:
Zadanie 3
Sztywna belka o długości 4a zawieszona została na czterech jednakowych prętach równoległych, rozstawionych w odległości a od siebie. Prawy koniec belki obciążony jest siłą P. Obliczyć siły w prętach.
Dane:
Rozwiązanie:
Standardowo dwa równania równowagi do rysunku 6 można ułożyć:
[26] |
Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:
Kolejne równania napiszemy z przemieszczeń belki, które rozrysowane zostały na rysunku 6.
Pozostałe równania, tradycyjnie z zastosowania prawa Hooke'a:
[27] |
Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:
To było równanie trygonometrycznej zależności wydłużeń poszczególnych prętów, a teraz już konkretnie zastosowanie prawa Hooke'a do powyższego równania:
Teraz podstawiamy do równania [27] i otrzymujemy:
[32] |
Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:
I ostatecznie do rozwiązania mamy układ równań:
[33] |
Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:
Powyższy układ można obliczyć metodą wyznaczników, lub metodą eliminacji Gausa lub w tradycyjny sposób przez podstawienie. W każdym bądź razie ja nie będę tu się rozpisywał z rozwiązaniem, tylko podam wyniki: