Stronę tą wyświetlono już: 5639 razy
Stara drukarka laserowa HP LaserJet 1100 zajmowała mi tylko miejsce w mieszkaniu więc ją niechybny los rozbiórkowy spotkał. Udało mi się dobrać do jej wnętrza pozyskując trzy płytki elektroniczne oraz elektronikę związaną z laserem. Co ciekawe wewnątrz takiej drukarki można również znaleźć termistor służący do sterowania włączeniem układu grzewczego.
Sam układ lasera nie jest zbyt przydatnym elementem ze względu na bardzo małą moc lasera i fakt, że jest to laser świecący zakresem światła nie widzialnego dla ludzkiego oka. Na poniższym rysunku można zobaczyć podstawowe elementy tego układu.
Płyta główna zasilania tej drukarki zawiera sporo przydatnych elementów, ważniejsze z nich można zobaczyć poniżej.
Kolejna płytka to elektronika sterowania drukarką wyposażona w pojedynczy slot pamięci.
Ostatnia płytka zawiera trzy diody kontrolne oraz przycisk.
W wnętrzu drukarki oczywiście można znaleźć elementy wykonawcze. W tym przypadku są to dwa takie elementy. Pierwszym z nich jest elektromagnes o oznaczeniu AMA1225 zasilany napięciem stałym 12V i wyposażony w zapadkę na sprężynie odciągającej. Element ten służył w drukarce do zwalniania mechanizmu pobierającego papier ale już nie służy. Można wykorzystać go do stworzenia jakiejś prostej namiastki sejfu. Niestety napięcie zasilania nie pozawala na bezpośrednie podłączenie układu do Arduino (ale to nie jest przecież aż taki problem).
Drugi element wykonawczy to oczywiście silnik krokowy, który uruchamia mechanizm poboru i przesuwania papieru a także wałek wewnątrz tonera drukarki. Oczywiście mechanizm jest wyposażony w zestaw kół zębatych, których część była zamontowana na stalowej blasze. Układ ma spore przełożenie, silnik krokowy ilością kroków zaś nie zachwyca albowiem jest to silnik M49-SP-1 firmy MITSUMI o kącie obrotu pojedynczego kroku równym 7,5° co daje nam 48 kroków na pełny obrót. Rezystancja to 6,8Ω. Opis tego silnika krokowego znalazłem na stronie tutaj.
Poniżej filmik z pracy silnika krokowego MITSUMI M49-SP-1.