Odzyskiwanie komponentów z telewizora kineskopowego DAWEOO
Stronę tą wyświetlono już: 3184 razy
Nadszedł kres starego telewizora kineskopowego DAWEOO, który zajmował niepotrzebnie tylko miejsce. Zacznę omawianie pozyskanych elementów od tych najprostszych, czyli przycisków monostabilnych w układzie prostopadłym, których w tym modelu telewizora znalazło się aż sześć.
Z wnętrza telewizora udało mi się wylutować wciskany przycisk głównego wyłącznika telewizora.
Na płycie głównej telewizora znalazłem również przekaźnik stykowy, którego cewka jest złączana prądem stałym 12V. Przekaźnik nadaje się no załączania prądu 250V AC o natężeniu maksymelnie 8A.
Z powodzeniem udało mi się również wyciągnąć gniazdo słuchawkowe mini jack 3,5 mm.
Kolejne gniazdo złącza nieznanego mi przeznaczenia również z powodzeniem wylutowane.
Z powodzeniem udało się wylutować nieprzydatne z mojego punktu widzenia dwa złącza SCART.
Kolejne złącze tym razem antenowe.
Pozystor PDC 7ROM TKS 0809 służący do zmiany natężenia prądu cewek rozmagnesowujących kineskop. Jest to rodzaj termistora, który gdy przy rosnącej jego temperaturze zwiększa swoją rezystancję.
Czujnik IR, który umożliwiał sterowanie za pomocą pilota.
Dioda świecąca dwukolorowa w plastikowej podstawce i z trzema wyprowadzeniami.
Stabilizator KIA78 R05PI, którego dane znalazłem tutaj. Układ stabilizuje napięcie do wartości 5V. Maksymalne natężenie prądu na wyjściu układu to 1A. Czwarta nóżka w układzie umożliwia włączanie i wyłączanie stabilizacji. Układ posiada zabezpieczenie przeciwprzepięciowe oraz przeciwprzegrzaniowe. Przy 1,5 W obciążeniu układ się nie grzeje, przy większym obciążeniu zaczyna się wydzielać znacząca ilość ciepła i wymagany jest do stabilnej pracy radiator. Układ przyda mi się do zmiany napięcia z 12V z zasilacza, który kiedyś kupiłem na 5V.
Następny stabilizator napięcia KIA 1117PI 33, którego dane znalazłem tutaj z opisem not recomended for new design (nie rekomendowane dla nowych zastosowań). Stabilizator ten obniża napięcie do 3,3V a jego maksymalne obciążenie prądowe to 0,8A.
Diody RGP30JP wysokonapięciowe 600V o maksymalnym bezpiecznym prądzie przepływu 3A dwie sztuki. Jedna dioda DGP30 o napięciu pracy do 1500V i maksymalnym obciążeniu prądowym 3A. Dwie diody SR306 o maksymalnym napięciu pracy 60V i natężeniu 3A. Wszystkie te diody mają podobne gabaryty i wymiary.
Na koniec oczywiście kondensatory elektrolityczne, jeden kondensator foliowy, trochę ceramicznych a także bezpiecznik i trochę rezystorów, które nadają się jeszcze do ponownego wykorzystania. No i jeszcze dwa tranzystory D2058 i H10NC60FI.