Autor podstrony: Krzysztof Zajączkowski

Stronę tą wyświetlono już: 5525 razy

Podstawowy opis transformatora i jego oznaczenie schematyczne

Transformator to element elektroniczny umożliwiający z dużą sprawnością transformowania napięcia Uwe i natężenia Iwe o jednej wartości wejściowej na napięcie Uwy i natężenie prądu Iwy o żądanej wartości poprzez wykorzystanie zjawiska indukcji przepływu prądu przez cewkę w zmiennym polu magnetycznym. Transformatory nadają się tylko do zamiany napięć w układach zasilanych prądem sinusoidalnym a ich działanie polega na wzbudzeniu zmiennego pola magnetycznego przez cewkę uzwojenia pierwotnego, które to z kolei w uzwojeniu wtórnym doprowadza do indukcji przepływu prądu. Napięcie Uwy i natężenie prądu Iwy zależy od ilości zwojów, grubości drutu oraz napięcia Uwe oraz natężenia Iwe.

a)Oznaczenie schematyczne transformatora z rdzeniem ferromagnetycznym i dwoma uzwojeniami wtórnymib)Oznaczenie schematyczne transformatora z rdzeniem ferromagnetycznym i dwoma uzwojeniami wtórnymi - wersja uproszczonac)Transformator sieciowy wyciągnięty z czarno-białego telewizora
Rys. 1
Oznaczenie schematyczne transformatora z rdzeniem ferromagnetycznym i dwoma uzwojeniami wtórnymi oraz przykład transformatora sieciowego: a) oznaczenie schematyczne szczegółowe; b) oznaczenie schematyczne uproszczone; c) przykładowy transformator sieciowy wyciągnięty z czarno-białego telewizora

Podstawowe parametry transformatora

Główną cechą transformatorów jest ich przełożenie, moc P oraz sprawność. W idealnym transformatorze prawdziwa jest następująca zależność:

Zależność opisująca przełożenie transformatora [1]

Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:

\frac{U_{we}}{U_{wy}}=\frac{I_{wy}}{I_{we}}=\frac{n_{we}}{n_{wy}}

gdzie:

  • Uwe - napięcie na uzwojeniu pierwotnym;
  • Uwy - napięcie na uzwojeniu wtórnym;
  • Iwe - natężenie prądu płynącego w uzwojeniu pierwotnym;
  • Iwy - natężenie prądu płynącego w uzwojeniu wtórnym;
  • nwe - liczba zwojów uzwojenia pierwotnego;
  • nwy - liczba zwojów uzwojenia wtórnego

Dla idealnego transformatora prawdziwa jest również następująca równość:

Moc uzwojenia pierwotnego transformatora idealnego jest równa mocy uzwojenia wtórnego [2]

Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:

P_{we} = P_{wy}\Rightarrow U_{we}\cdot I_{we} = U_{wy}\cdot I_{wy}

Przekładnią z transformatora nazywa się stosunek liczby zwojów uzwojenia wtórnego do pierwotnego:

Wzór na przekładnię z transformatora [3]

Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:

z=\frac{n_{we}}{n_{wy}}

Sprawność transformatora można określić jako stosunek mocy transformatora idealnego do rzeczywistego poboru mocy tegoż transformatora.

Layout wykonany przez autora strony, wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie części lub całości grafik znajdujących się na tej stronie bez pisemnej zgody jej autora surowo zabronione.