Qt - generowanie rysunku przekładni pasowej w OpenSCAD-ie z wykorzystaniem sieci neuronowej

Stronę tą wyświetlono już: 1561 razy

Czym jest przekładnia pasowa?

O przekładniach pasowych pisałem co nieco na stronie Geometria wykreślna → Rysunek techniczny → Rysunki kół pasowych i przekładni pasowych, pragnę jednak przypomnieć, że przekładnie tego typu umożliwiają przenoszenie napędu z silnika na wał np. obrabiarki za pomocą pasa transmisyjnego. W najprostszej postaci pas taki przenosi moment obrotowy na jedno koło pasowe. Zaletą takich przekładni jest:

  • możliwość przenoszenia momentu obrotowego z zachowaniem kierunku obrotów;
  • możliwość ślizgania się pasa transmisyjnego umożliwiająca zabezpieczenie silnika przed przeciążeniem spowodowanym np. zablokowaniem wrzeciona obrabiarki

Sieć neuronowa i przekładnia pasowa? Ale jak to?

Co wspólnego mają sieci neuronowe z przekładniami pasowymi? Szczerze pisząc to niewiele a w zasadzie tylko tyle, że sieć neuronowa jest tutaj narzędziem użytym w celu zrealizowania zadania narysowania przekładni pasowej. Sieć neuronowa bazuje tutaj na dwóch typach danych uzyskanych od użytkownika programu:

  • dane o położeniu i średnicy kół pasowych;
  • dane startowe punktów sieci neuronowej, której celem jest oplecenie kół pasowych.

Nieco o programie

Program napisałem w ciągu jednego dnia więc nie jest on na razie dopracowany ale już działa i rysuje przekładnie pasową, czego dowodem niezbitym jest poniższe nagranie.

Co tu dużo pisać, program na podstawie narysowanych kół reprezentujących w uproszczeniu koła pasowe oraz położenia początkowego punktów sieci neuronowej generuje siatkę punktów opisujących ułożenie pasa transmisyjnego. Dane są zapisywane do pliku scad niekomercyjnego programu OpenSCAD, o którym zdarzyło mi się (cóż za zbieg okoliczności) rozpisywać na stronie Oprogramowanie → OpenSCAD.

Propozycje książek

Komentarze