Stronę tą wyświetlono już: 4310 razy
Wyznaczyć krawędzie przenikania i połacie dachowe budynku z poniższego rysunku biorąc pod uwagę fakt, że dach w dla prostokątnych obszarów budynku ma konstrukcjię czterospadową o kącie spadku równym 45°.
Idąc na prościznę dach powyższego zarysu budynku mógłby wyglądać tak, jak pokazane zostało to na poniższym rysunku, jednakże taki dach nie spełniałby swoich zadań w sposób poprawny.
Jednakże od tego należy zacząć, albowiem taki układ jaki pokazany został powyżej stanowi bazę do wyznaczenia poprawnej konstrukcji dachowej. Tak więc rysunek 1 powinien wstępnie zostać uzupełniony o linie wyznaczające wstępny przebieg krawędzi połaci dachowych.
Na powyższym rysunku linie czerwone są liniami, które ulegną częściowej zmianie na finalnym rysunku projektowanego dachu. W celu wyznaczenia poprawnych płaszczyzn połaci konieczne jest przedłużenie płaszczyzn dwóch z nich. Zaś to z kolei wymaga znalezienia punktu przecięcia się tych połaci na pomocniczym szkicu rzutu prostokątnego tak jak pokazane zostało to poniżej.
Zielona linia przenosi znaleziony w jakże trudny sposób punkt przenikania połaci wyznaczając tym samym kalenicę główną szukanych połaci. Teraz już pozostało tylko usunąć pomocnicze linie i wykreślić linie kosza połaci.
Gotowa więc konstrukcja narysowana w układzie aksonometrycznym będzie wyglądała tak, jak pokazane zostało to na rysunku poniższym.