Angular - program do symulacji i obliczeń kratownic statycznie niewyznaczalnych

Autor podstrony: Krzysztof Zajączkowski

Stronę tą wyświetlono już: 17121 razy

Wstępny opis programu

Kratownice statycznie niewyznaczalne stanowią duży problem jeżeli chodzi o ręczne ich obliczanie. Dzieje się tak dlatego, że konieczne w takich układach jest uwzględnienie równań związanych z przemieszczeniem się węzłów kratownicy i powstawaniem w związku z tym przemieszczeniem naprężeń (sił) wewnątrz prętów takiej kratownicy. Bazując na takim modelu można jednak stworzyć program, który samodzielnie dojdzie do rozwiązania, w którym siły związane z przemieszczeniami węzłów po odpowiednim czasie zrównoważą się do wartości bliskich zeru.

Tak więc w podstawowej formie postanowiłem udostępnić wstępną wersję programu zdolnego do rozwiązywania takich układów, które nie tylko są przesztywnione, ale również mogą mieć wiele stopni swobody. Układy z wieloma stopniami swobody można powiedzieć, że wyszły "przy okazji" i można tutaj z powodzeniem tworzyć układy składające się z cięgien (pojedynczych prętów, na których zawieszony został np. układ kratownicy.

Zasada działania programu jest prosta. Rysujesz konstrukcję kratownicy lub układu cięgnowego. nadajesz mu stopnie swobody poprzez ustawienie podpór. Zadajesz mu obciążenia w postaci siły przyłożonej do danego węzła kratownicy lub układu cięgnowego i na koniec uruchamiasz tryb obliczeń.

Zmiany w projekcie

Przybliżona historia zmian wykonanych w projekcie:

Zadania do zrobienia:

Przykład rozwiązania wygenerowanego przez program

Przykład obliczeń kratownicy wyeksportowanych do pliku SVG
Rys. 1
Przykład obliczeń kratownicy wyeksportowanych do pliku SVG