Autor podstrony: Krzysztof Zajączkowski

Stronę tą wyświetlono już: 507 razy

Nadeszla wiekopomna chwila (jak mawiał Pawlak na pogrzebie swego brata). A więc nadeszla wiekopomna chwila aby umieścić swój kod w jednym z dostępnych serwisów. Trzy najbardziej znane z nich (przynajmniej dla mnie) zostały wymienione poniżej:

Z szacunku dla Czytelnika jak i do mojego drogocennego czasu nie będę omawiał tutaj procesu zakładania konta na jednym z tych serwisów. Dość bowiem jednak powiedzieć, że w owym serwisie można zamieścić (i to za darmochę) swój kod źródłowy z całą historią Git-a. Do wyboru do koloru można utworzyć dwa podstawowe typy repositorium:

  • prywatne - gdy twój drogocenny kod powinien być chroniony przed światem zewnętrznym lecz udostępniony wąskiemu gronu osób współtworzących;
  • publiczne - gdy chcesz aby twój drogocenny kod był dostępny publicznie dla każdego, komu przyjdzie ochota z niego skorzystać.

Ze względu na fakt, że prywatnie lubię korzystać z GitHub-a toteż i dlatego poniżej pokażę proces tworzenia nowego repozytorium w tym serwisie. W tym celu po utworzeniu konta i zalogowaniu się na nie należy kliknąć ikonkę + w prawym górnym rogu aby po chwili, lub co najwyżej dwóch zobaczyć menu z poniższego screna:

GitHub - menu wyboru między innymi tworzenia nowego repozytorium
Rys. 1
GitHub - menu wyboru między innymi tworzenia nowego repozytorium

Nie trudno się domyślić, którą opcję należy kliknąć, aczkolwiek żeby powinności stało się zadość napiszę to na głos. A więc kliknij New repository. Po tym jakże nużąco trudnym procesie oczom twym ukazać się powinien mniej więcej taki oto widok:

GitHub - widok opcji tworzenia repozytorium
Rys. 2
GitHub - widok opcji tworzenia repozytorium

Oczywiście w miejscu <owner name> powinien znajdować się twój login. Jak widać jest tu kilka jakże zaawansowanych pól, które należy wypełnić:

  • Repository name (nazwa repozytorium) - ja wpiszę dummy-repo (wymagane);
  • Description (nie wymagane) - krótki opis repozytorium;
  • do wyboru do koloru typ repozytorium:
    • Public - publiczne;
    • Private - prywatne;
  • Add a README file - dodaje readme plik, ja zawsze opuszczam to pole;
  • Add gitignore - dodaje plik .gitignore (również opuszczam to pole);
  • Choose a licence - licencja, na której udostępniasz kod;

Gdy wypełnisz wszystkie wymagane a czasem i nie wymagane pola możesz czym prędzej kliknąć przycisk Create repository.

GitHub - instrukcje dla utworzonego repo
Rys. 3
GitHub - instrukcje dla utworzonego repo
Layout wykonany przez autora strony, wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie części lub całości grafik znajdujących się na tej stronie bez pisemnej zgody jej autora surowo zabronione.