Docker

Autor podstrony: Krzysztof Zajączkowski

Stronę tą wyświetlono już: 690 razy

Nadeszła wiekopomna chwila, by wypłynąć kontenerowcem na głębokie wody i zacząć przygodę z kontenerami. Docker bo to o nim będzie mowa w tym dziale umożliwia uruchamianie wielu instancji w izolowanym środowisku z dzielonym jądrem systemu (oczywiście nie do końca bo na Windowsie potrzebny jest obraz Linuks-a. Jak więc nie trudno się domyślić Docker jest oprogramowaniem głównie back end-owym, ale i front end-owcom może się przydać.

Docker umożliwia zbudowanie własnego obrazu image zawierającego predefiniowane już zainstalowane i gotowe do użycia środowisko uruchomieniowe dla twojego projektu. Taki obraz utworzony raz może być wykorzystywany do uruchomienia wielu instancji wymagających takich samych warunków uruchomieniowych. Uruchomione instancje to kontenery, które zawierają odizolowane środowisko uruchomieniowe. Możliwe jest zasilenie takiej instancji danymi z zewnątrz jak również uruchomienie komunikacji pomiędzy kontenerami. Ważne jest aby sobie uświadomić, że kontenery nie są w stanie trwale przechowywać informacji. Innymi słowy tracą one dane w momencie gdy kontener przestaje istnieć.

Wiele obrazów jest zbudowanych na podstawie innych obrazów dostępnych online np na stronie hub.docker.com tam też należy upatrywać informacji na temat konfiguracji danego obrazu. Z zasady jeden obraz powinien być przygotowany do użycia tylko jednej technologii np. dla bazy danych może to być mongodb skonfigurowane dodatkowo pod twoje potrzeby.

Docker - kroki tworzenia obrazu i uruchamiania instancji
Rys. 1
Docker - kroki tworzenia obrazu i uruchamiania instancji
Strony powiązane
strony powiązane
  1. docker.com/get-started/ - strona instalacji Dockera
  2. hub.docker.com - strona zawierająca publicznie dostępne obrazy
Propozycje książek