Odmiany alotropowe węgla

Autor podstrony: Krzysztof Zajączkowski

Stronę tą wyświetlono już: 300 razy

Węgiel jest niezwykłym pierwiastkiem chemicznym, z którego w znacznym stopniu się składamy. Wykazuje się on właściwościami umożliwiającymi tworzenie wielkich cząsteczek składowych. Co równie ciekawe dwie najstarsze odmiany alotropowe węgla różnią się od siebie diametralnie. Tymi odmianami są:

Różnica jest ogromna, grafit jest płatkowaty i w kierunku ułożenia płatków bardzo łatwo ścieralnym. Z tego względu stosuje się go jako wkłady ołówków oraz składnik smarów grafitowych. Grafit jest czarny i nieprzezroczysty.

Z kolei diament (najlepszy przyjaciel kobiety) po oszlifowaniu ma piękny przezroczysty, krystaliczny kolor i co równie ważne jest bardzo twardy. Tak twardy że tarcze diamentowe potrafią przeciąć praktycznie wszystko i są stosowane do cięcia kamieni, szkła a także niekiedy i glazury. Co ciekawe diamentem nie można ciąć stali a w zasadzie jest to mocno nieopłacalne, gdyż węgiel (z którego zbudowany jest diament) dyfunduje do żelaza zwiększając zużycie narzędzia tnącego. Diament jest również niezmiernie kruchy.