Autor podstrony: Krzysztof Zajączkowski

Stronę tą wyświetlono już: 28 razy

Obiekty na mapie

Kopalnia złota Kupol to połączenie podziemnej i odkrywkowej kopalni złota i srebra zlokalizowanej w obwodzie bilibińskim w Czukockim Okręgu Autonomicznym w Rosji, na wschodnim krańcu pasma Anyuy. Kopalnia produkująca sztabki złota i srebra doré jest w 100% własnością Kinross Gold z siedzibą w Toronto. Imię Kupol (ros. купол) dosłownie oznacza „kopuła”.

Historia

Rozwój kopalni rozpoczął się w 2005 roku na terenie należącym do Bema Gold Corporation. Bema Gold sfinansowała budowę poprzez serię pożyczek na łączną kwotę 425 milionów dolarów. Bayerische Hypo und Vereinsbank i Société Générale przekazały 250 milionów dolarów, a 150 milionów dolarów przekazało międzynarodowe konsorcjum składające się z Caterpillar, Export Development Canada, International Finance Corporation i innych. Biuro korporacyjne Bema Gold pożyczyło pozostałe 25 milionów dolarów. Oprócz pożyczek rząd Czukockiego Okręgu Autonomicznego przekazał dodatkowe 18 milionów dolarów na wsparcie budowy. W 2007 roku Kinross kupił 75% udziałów w kopalni poprzez przejęcie Bema Gold; pozostałe 25% własności nastąpiło w 2011 r. w wyniku zakupu jednej ze spółek zależnych Kinross. Kopalnia rozpoczęła produkcję pierwszej rudy złota w 2008 roku.

Opis

Kopalnia złota Kupol znajduje się na północ od koła podbiegunowego w Czukockim Okręgu Autonomicznym (historycznie wydobywali ją więźniowie we wczesnej epoce sowieckiej). Najbliższe miasto znajduje się 220 kilometrów (140 mil). Kopalnia zatrudnia 1200 pracowników; ci, którzy mieszkają na Dalekim Wschodzie Rosji, pracują według harmonogramu: cztery tygodnie pracy i cztery tygodnie wolnego, podczas gdy ci, którzy mieszkają dalej, mają rotację wynoszącą sześć tygodni pracy i cztery tygodnie wolnego. Zarobki pracowników są o 25 procent wyższe od średniej regionalnej. Obóz pracowników o wartości 40 milionów dolarów obejmuje pełnowymiarową siłownię, halę sportową, stoły bilardowe, salę muzyczną, bibliotekę, salę modlitewną, telewizory i bibliotekę wideo. Zamknięty tunel o długości 900 metrów (3000 stóp), zwany „korytarzem arktycznym”, umożliwia pracownikom podróżowanie między obozem a kopalnią bez narażania się na zimno w okresie zimowym.

Sześćdziesiąt procent złota wydobywanego na sztabki doré wydobywa się pod ziemią. W głębszych partiach kopalni wykwalifikowani operatorzy manewrują wiertnicami za pomocą pilota. Dzięki temu górnicy nie muszą długo pracować pod obszarami narażonymi na spadające skały.

Transport

Droga

W okresie od stycznia do kwietnia jedyny dostęp lądowy do Kupola prowadzi 360-kilometrowa (220 mil) zimowa droga prowadząca z portu Pevek. Kinross odbudowuje tę drogę co roku od listopada do stycznia, a budowa wymaga temperatury -25 ° C (-13 ° F) lub niższej. Sprzęt, zapasy i paliwo, które będą potrzebne w miesiącach zimowych, należy zamówić z dwuletnim wyprzedzeniem i dostarczyć do Peveku, który jest otwarty tylko latem przez trzy miesiące. W 2008 roku po zimowej drodze przejechały 1944 ciężarówki, które dostarczyły 3000 jednostek kontenerowych, 60 000 ton zaopatrzenia i 25 000 ton oleju napędowego. W pozostałych porach roku do Kupola można dotrzeć wyłącznie helikopterem i stałopłatem.

Lotnictwo

Kopalnię obsługuje lotnisko Kupol położone 12 km na północ od niej.

Wydobycie

Od 2011 r. Kopalnia Złota Kupol wydobyła od 2008 r. 2 mln uncji złota i ponad 20 mln uncji srebra. W 2010 r. właściciele kopalni oszacowali, że kopalnia może wydobyć do 2,5 mln uncji złota i 31,6 mln uncji srebra .

Źródło informacji: Wikipedia
Rosja - kopalnia złota Kupol
Rys. 1
Rosja - kopalnia złota Kupol
Źródło:
Rosja - kopalnia złota Kupol
Rys. 2
Rosja - kopalnia złota Kupol
Źródło:
Rosja - kopalnia złota Kupol
Rys. 3
Rosja - kopalnia złota Kupol
Źródło:
Rosja - kopalnia złota Kupol
Rys. 4
Rosja - kopalnia złota Kupol
Źródło:
Rosja - kopalnia złota Kupol
Rys. 5
Rosja - kopalnia złota Kupol
Źródło:
Layout wykonany przez autora strony, wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie części lub całości grafik znajdujących się na tej stronie bez pisemnej zgody jej autora surowo zabronione.