Autor podstrony: Krzysztof Zajączkowski

Stronę tą wyświetlono już: 30239 razy

Suwmiarka jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych przyrządów pomiarowych stosowanym powszechnie w technice pomiarowej. Przyrząd ten należy do grupy przyrządów suwmiarkowych i umożliwia on pomiar liniowy wymiarów zewnętrznych, wewnętrznych i (w zależności od wyposażenia danego modelu) mieszanych.

Podstawowe modele suwmiarek są wyposażone w dodatkową podziałkę zwaną noniuszem, która zwiększa dokładność pomiaru w zależności od rodzaju zastosowanego noniusza do 0,1 [mm], 0,05 [mm] lub 0,02 [mm].

Budowa podstawowego modelu suwmiarki
Rys. 1
Ilustracja opisująca budowę podstawowego modelu suwmiarki.

Noniusz to dodatkowa podziałka o całkowitej długości L równej 9, 19 lub 49 milimetrom podzielonym odpowiednio na 10, 20 lub 50 równych części, będących liczbą n elementarnych działek noniusza. Elementarna działka skali głównej suwmiarki oznaczana jest symbolem a i dla podziałki milimetrowej wynosi 1[mm], natomiast elementarna działka noniusza może przyjmować wartości a'=0.9; 0.95 lub 0.98. Noniusz charakteryzuje również parametr i, oznaczający dokładność odczytu noniusza, którą można obliczyć za pomocą następującego wzoru:

i=frac{a}{n} [1]

Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:

i=\frac{a}{n}

Stosunek długości L noniusza zwiększonej o 1 do liczby działek noniusza nazywany jest modułem g suwmiarki. Parametr ten charakteryzuje długość L podziałki noniusza przy danej liczbie n jego podziału, która dla n=10 wynosi 9[mm] lub 18[mm].

g=frac{L+1}{n} [2]

Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:

g=\frac{L+1}{n}

Długość L noniusza jest również ściśle powiązana z modułem g oraz liczbą działek elementarnych n noniusza:

g=L=gcdot(n-1) [3]

Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:

g=L=g\cdot(n-1)

Metoda pomiaru suwmiarką polega na odczytaniu pełnych działek a na głównej podziałce milimetrowej suwmiarki, a następnie znalezieniu pierwszej linii z podziałki noniusza, która się pokrywa z linią podziałki głównej. Odczytaną liczbę działek noniusza należy przemnożyć przez parametr i dokładności suwmiarki. Otrzymaną w ten sposób wartość dodaje się do odczytanej liczby działek a uzyskując w ten jakże zawiły sposób wartość poszukiwanego wymiaru. Miejsce przecięcia się podziałki noniusza z linią podziałki głównej nazywany jest również punktem koincydencji.

Istnieją również modele suwmiarek, wyposażonych w mechaniczny lub elektroniczny czujnik, zdolny teoretycznie do pomiaru z dokładnością do 0,01 [mm], jednakże tak dokładne pomiary są możliwe tylko przy użyciu innych specjalnie do tego celu przygotowanych przyrządów pomiarowych.

Layout wykonany przez autora strony, wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie części lub całości grafik znajdujących się na tej stronie bez pisemnej zgody jej autora surowo zabronione.