Równania liniowe z jedną niewiadomą
Stronę tą wyświetlono już: 2685 razy
Równania liniowe z jedną niewiadomą, których najprostsza postać jest następująca:
Zadanie 1
Uprościć i rozwiązać równanie
Rozwiązanie:
W pierwszej kolejności wszystkie czynniki, przy których stoi niewiadoma (w tym przypadku x) przenieść należy na prawą stronę równania, a czynniki wolne (baz zmiennej x) na lewą, pamiętając o zmianie znaku na przeciwny podczas przenoszenia. W rozpatrywanym przypadku wygląda to następująco:
[2] |
Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:
Powyższą uproszczoną postać równania dzielimy obustronnie przez współczynnik stojący przy niewiadomej x aby wyznaczyć w ten sposób jego wartość:
Zadanie 2
Bochenek chleba kosztuje tyle co 1 zł i pół bochenka chleba. Ile kosztuje chleb?
Rozwiązanie:
Niech c oznacza cenę bochenka chleba, która (jak wynika z samej treści zadania) jest równa , a więc równanie będzie wyglądało następująco:
Należy oczywiście przekształcić powyższe równanie, wyznaczając niewiadomą c w następujący sposób:
[5] |
Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:
A więc bochenek chleba kosztuje 2 złote
Zadanie 3
Mietek postanowił wybrać się na pieszą wycieczkę, pierwszego dnia przebył 40 km zaś drugiego połowę tego co pierwszego, trzeciego dnia przebył z kolei 1/4 tego co dnia pierwszego. Ile Mietek przedrałował kilometrów łącznie?
Rozwiązanie:
Zadanie proste, niechaj d oznacza całą drogę, jaką Mietek pokonał podczas wycieczki, więc logicznym jest ułożenie następującego równania:
Mietek przeszedł w trzy dni 70 km
Zadanie 4
Mietek chodzi na siłownię, podnosząc tam ciężar równy połowie masy jego ciała powiększonej o 20kg. Oblicz masę Mietka, wiedząc że podnosi on 50kg ciężar.
Rozwiązanie:
Przez m oznaczmy masę Mietka, równanie będzie miało więc następującą postać:
Mietek waży 60kg