Stronę tą wyświetlono już: 187398 razy
Konstrukcja linii śrubowej i jej parametry
Konstrukcję linii śrubowej omówiłem już na stronie Geometria wykreślna → Podstawowe konstrukcje → Kreślenie krzywych śrubowych i przy okazji wspomniałem tam też o pewnym charakterystycznym parametrze p tejże linii. Parametr p jest bowiem skokiem linii śrubowej. Sama linia śrubowa jest podstawową konstrukcją, która wiąże się ściśle z takim tworem geometrycznym jakim są gwinty ponieważ linie zarysu gwintów biegną po liniach śrubowych. Sam skok p linii śrubowej gwintu ma wpływ na to, jakiemu przemieszczeniu będzie ulegała śruba obrócona w nagwintowanym otworze o 360°. Poza skokiem kolejnym ważnym parametrem jest średnica zewnętrzna d gwintu. Istnieje jeszcze średnica wewnętrzna d1 i związana z nią głębokość g gwintu.
![Linie zarysu gwintu trójkątnego.](https://obliczeniowo.com.pl/rysunki/Przyklad_gwintu_trojkatnego.png)
Opis oznaczeń:
- p - skok gwintu;
- d - średnica zewnętrzna gwintu.
Typy przekrojów gwintów
Istnieje pięć stosowanych rodzajów zarysów gwintów, które można zobaczyć na rysunku 2 poniżej. Najczęściej spotykanym jest oczywiście gwint metryczny o zarysie trójkątnym.
![Podstawowe rodzaje zarysów gwintów: <b>a)</b> trójkątny; <b>b)</b> trapezowy niesymetryczny; <b>c)</b> trapezowy symetryczny; <b>d)</b> prostokątny; <b>e)</b> okrągły. Litera <b>p</b> oznacza skok gwintu.](https://obliczeniowo.com.pl/rysunki/Zarysy_gwintow.png)
Oznaczenia gwintów
Ponieważ wprowadzone zostały normy, które określają wymiary i kształty podstawowych zarysów gwintów oraz sposoby ich oznaczania w dokumentacji technicznej poniżej zamieszczam przykłady oznaczeń gwintów.
Rysunkowe uproszczenia gwintów
Gwintów nie należy rysować w sposób pokazany na rysunku 1 z tego względu, że jest to czasochłonne a przy dużych projektach takie rysowanie gwintów jest wręcz niemożliwe. W związku z tym stosuje się pewne uproszczenia, które mają na celu zaznaczenie, że dany element jest gwintem poprzez stosowanie pogrubionej linii dla zewnętrznego zarysu gwintu oraz cienkiej dla wewnętrznego zarysu gwintu.
![przykłady rysowania gwintów zewnętrznych](https://obliczeniowo.com.pl/rysunki/Gwinty_zewnetrzne.png)
Opis oznaczeń:
- d - średnica zewnętrznego zarysu gwintu (w przypadku gwintu stożkowego maksymalna zewnętrzna średnica);
- dw - przybliżona średnica wewnętrznego zarysu gwintu (w przypadku gwintu stożkowego maksymalna wewnętrzna średnica);
- a - długość gwintu;
- b - szerokość podtoczenia.;
- z - zbieżność zewnętrznej powierzchni stożka gwintu.
Uwaga! Wymiary naniesione kolorem czerwonym są nanoszone na dokumentację techniczną, zaś wymiar zaznaczony kolorem zielonym jest pomijany i na rysunku odpowiada przybliżonej wartości rzeczywistej.
Dla gwintów zewnętrznych zarys gwintu średnicy zewnętrznej d jest rysowany linią grubą, natomiast cienką linią zarys średnicy wewnętrznej dw. Taki przypadek został pokazany na rysunku 3.
![Przykłady gwintów wewnętrznych.](https://obliczeniowo.com.pl/rysunki/Gwinty_wewnetrzne.png)
Opis oznaczeń:
- d - średnica zewnętrznego zarysu gwintu;
- dw - przybliżona średnica wewnętrznego zarysu gwintu;
- a - długość gwintu;
- b - szerokość podtoczenia.
Uwaga! Wymiary naniesione kolorem czerwonym są nanoszone na dokumentację techniczną, zaś wymiary zaznaczone kolorem zielonym są pomijane i na rysunku odpowiadają przybliżonej wartości rzeczywistej.
Dla gwintów wewnętrznych zarys gwintu średnicy d jest rysowany linią cienką, natomiast grubą linią zarys średnicy mniejszej dw. Taki przypadek został pokazany na rysunku 4.
![Przykład rysowania połączenia gwintowanego](https://obliczeniowo.com.pl/rysunki/Polaczenie_gwintowane.png)
Przekroje połączeń gwintowanych rysuje się tak, że śruba nie jest pokazana w przekroju a jej zewnętrzna krawędź gwintu d jest rysowana linią grubą, zaś wewnętrzna dw cienką tak jak na rysunku 5.
Rysowanie gwintów nieznormalizowanych
Czasami istnieje potrzeba stworzenia gwintu, którego nie opisuje żadna z norm. W takim przypadku rysuje się gwint w uproszczeniu z powiększeniem cząstkowym gwintu, na którym to należy umieścić wszystkie niezbędne informacje dotyczące wymiarów i kształtu gwintu.
![Przykład gwintu nieznormalizowanego](https://obliczeniowo.com.pl/rysunki/Gwint_nieznormalizowany.png)
Rysowanie śrub
Bardzo często w dokumentacjach technicznych występują rysunki śrub, które przedstawia się w zależności od rodzaju rysunku w jednym z typów uproszczeń.
Rysunek połączenia przykładowej śruby zgrubnej z łbem sześciokątnym z nakrętką sześciokątną w różnych wariantach zostało pokazane na poniższym rysunku.
![Rysunek połączenia <b>śruby zgrubnej z łbem sześciokątnym</b> z nakrętką sześciokątną: <b>a)</b> rysunek szczegółowy; <b>b)</b> rysunek uproszczony; <b>c)</b> rysunek umowny.](https://obliczeniowo.com.pl/rysunki/Polaczenie_sruby_z_nakretka.png)
Warto też przytoczyć orientacyjne wymiary niezbędne do kreślenia śrub z łbem sześciokątnym, które podane zostały na poniższej ilustracji.
![Rysunek szczegółowy śruby z łbem sześciokątnym i nakrętki wraz z wymiarami](https://obliczeniowo.com.pl/rysunki/Wymiary_sruby_z_lbem_szesciakatnym.png)
Rysowanie wkrętów
W rysunku technicznym można również znaleźć takie twory jak wkręty, różniące się tym, że ich zakończenia są przystosowane pod końcówki śrubokrętów.
Rysowanie nakrętek
Rysunki szczegółowe i uproszczone kilku typów znormalizowanych nakrętek.
![Przykłady znormalizowanych nakrętek](https://obliczeniowo.com.pl/rysunki/Nakretki.png)
- a) kwadratowa PN-88/M-82151;
- b) sześciokątna PN-86/M-82144;
- c) koronkowa PN-86/M-82148;
- d) okrągła otworowa PN-75/M-82466;
- e radełkowana PN-91/M-82461;
- f) motylkowa PN-64/M-82439.
- 1) rysunki szczegółowe;
- 2) rysunki uproszczone.
Rysunki podkładek i zawleczki
Przykłady rysunków podkładek stosowanych pod śruby jak i wkręty oraz zawleczki w wersji szczegółowej i uproszczonej można zobaczyć na poniższym rysunku. Podkładki od b, c i d spełniają dodatkową funkcję zabezpieczającą przed samo odkręcaniem. Zawleczka również spełnia taką rolę wraz z nakrętką znormalizowaną z rysunku 8.c oraz śrubą, w której wykonany został otwór pod zawleczkę.
![Przykłady znormalizowanych podkładek i zawleczki](https://obliczeniowo.com.pl/rysunki/Podkladki_i_zawleczka.png)
- a podkładka okrągła PN-78/M-82006
- b podkładka sprężysta PN-77/M-82008
- c) podkładka klinowa PN-79/M-82009
- d) podkładka odginana PN-82/M-82021
- e) zawleczka PN-76/M-82001
- 1) rysunek szczegółowy;
- 2) rysunek uproszczony
Istnieje również możliwość zaprojektowania własnej nakrętki oraz użycia jako elementu przytrzymującego np. korpusu danego zespołu części. Przypadek taki pokazany został na rysunku 10, gdzie na głównym rzucie i rzucie górnym obiektu widać wyraźnie zastosowanie niestandardowego połączenia gwintowanego.
![Przykład rysunku złożeniowego z zastosowaniem zawleczki jako sposobu zabezpieczenia przed samoodkręcaniem połączenia gwintowanego.](https://obliczeniowo.com.pl/rysunki/Przegob.png)
Przykłady połączeń gwintowanych
Istnieje wiele różnorakich wariantów połączeń gwintowanych, z których te najczęstsze zostały pokazane na poniższym rysunku.
![Przykładowe połączenia gwintowane](https://obliczeniowo.com.pl/rysunki/Przyklady_polaczen_gwintowych.png)
- a) śruba wkręcona w otwór ślepy;
- b) śruba skręcona z nakrętką sześciokątną.
- 1 rysunek szczegółowy;
- 2 rysunek uproszczony;
- 3 rysunek umowny.