Stronę tą wyświetlono już: 15711 razy
Wstęp
W komórkach arkusza kalkulacyjnego można wprowadzać dane trojakiego typu:
- tekstowe - czyli zwykły tekst;
- liczbowe - czyli wartości liczbowe wpisane ręcznie (separatorem części całkowitej od ułamkowej w języku polskim jest przecinek);
- obliczeniowe - czyli zawierające wyrażenie matematyczne, które może wykorzystywać odwołania do innych komórek, operatory matematyczne i funkcje dostępne w arkuszu kalkulacyjnym.
Formuły matematyczne często wykorzystują odwołania do adresu komórki, oraz funkcje wbudowane programu Calc.
Oprócz możliwości wpisywania danych w kontrolce 5 z rysunku 1 możliwe jest również wpisywanie wartości bezpośrednio w komórce arkusza kalkulacyjnego. Wpisanie wartości i kliknięcie Enter-a spowoduje wprowadzenie wartości lub formuły do komórki i przejście do komórki znajdującej się poniżej, natomiast kliknięcie Shift + Enter spowoduje przejście do komórki powyżej.
Adresowanie i odwoływanie się do komórek
Każda komórka ma swój adres, na który składa się:
- adres wiersza (składający się z liter);
- adres kolumny (składający się z cyfr);
Pojedyncza komórka arkusza kalkulacyjnego ma adres wyglądający np. tak:
oznaczający komórkę znajdującą się w kolumnie A i wierszu 1 arkusza kalkulacyjnego.
Istnieją też adresy składające się z zakresu komórek, taki adres można zobaczyć po zaznaczeniu kilku komórek w kontrolce 1 z rysunku 1. Przykład takiego adresu wygląda tak:
Odwołanie się do wartości, jaka drzemie w danej komórce wymaga użycia prostej formuły:
Powyższa formuła wpisana np. w komórkę B2 będzie wyświetlała wartość z komórki A1.
Zróbmy sobie mały przykład, do komórek od A1 do A10 wkleić takie oto dane liczbowe:
Załóżmy teraz, że konieczne jest obliczenie różnicy pierwszej wartości (z komórki A1) z kolejnymi wartościami. W tym celu do komórki B2 należy wpisać następującą formułę:
Po zatwierdzeniu należy ponownie zaznaczyć komórkę B2 i łapiąc za jej lewy dolny narożnik rozciągnąć jej zakres na komórki B2:B10. W ten sposób w kolejnych komórkach od B2 do B10 pojawią się takie oto formuły:
Jak widać adres odejmowanej komórki został przesunięty, ale dzięki zastosowaniu znaku $ w adresie komórki A1 (od której odejmuję) przesunięcie nie nastąpiło. Co ważne blokada w tym przypadku dotyczy tylko i wyłącznie wierszy a nie kolumn, aby to zmienić trzeba wstawić znak dolara przed adresem kolumny np. tak:
Koniec końców wyniki działania będą następujące:
Używanie funkcji wbudowanych
Istnieje cała lista różnej maści funkcji dostępnych w programie Calc, które można wstawić za pomocą okna Kreator funkcji dostępnego po kliknięciu przycisku 2. Widok tego okna wraz z jego opisem znajduje się poniżej.
Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pominąć w przebiegły sposób kreatora funkcji i wpisać ręcznie jakąś formułę z nich korzystającą. Z kreatora warto korzystać tylko wtedy, gdy nazwa danej funkcji nie jest z góry znana. Dostępne funkcje nie zawsze są związane ściśle z obliczeniami, niektóre (jak np te z kategorii tekstowych wykonują operacje na tekście i tekst zwracają.