Formatowanie warunkowe jest to formatowanie stylu wyświetlania danych oraz komórki je zawierającej w zależności od wartości jaką ta komórka zawiera. Można więc dla przykładu nadać danej komórce warunkowe formatowanie, które będzie kolorowało zawarty w komórce tekst na czerwono, gdy jego zawartość będzie większa od np 50. Dzięki formatowaniu warunkowemu można więc ustawić podświetlenie czy też wyróżnienie tych komórek arkusza kalkulacyjnego, które spełniają pewne z góry znane nam założenia.
Nadawanie własnych warunków formatowania zaznaczonemu zakresowi komórek
Należy zakresowi komórek nadać następujące dwa warunkowe formatowania:
warunek 1 - dla wartości komórki mniejszej niż 10000 zmienić kolor tekstu na czerwony;
warunek 2 - dla wartości komórki większej niż 20000 zmienić kolor tekstu na niebieski
W celu nadania własnego formatowania należy kliknąć na kontrolce 5 i z rozwijanej listy wybrać pozycję Nowy styl co spowoduje pojawienie się okna dialogowego Styl komórki, w którym to w zakładce Efekty czcionki można zmienić kolor czcionki na czerwony. W podobny sposób należy postąpić dodając kolejny z wymienionych powyżej warunków.
Formatowanie warunkowe - skala koloru
Istnieje opcja formatowania warunkowego, która umożliwia kolorowanie komórek względem wartości w nich znajdujących się, gdzie dla granicznych wartości ustalone są kolory tła komórki. Takie formatowanie można samemu ręcznie ustawić korzystając z tej samej opcji co poprzednio lub klikając Formatowanie → Formatowanie warunkowe → Skala koloru... dla zakresu komórek D16:I16.
Formatowanie warunkowe - pasek danych
Ten sposób formatowania warunkowego warto zastosować dla danych, których wartości liczbowe mają być względem siebie porównywane i wynik tego porównania ma być wyświetlany w tle każdej z objętych tym formatowaniem komórek w postaci graficznej w jej tle. Dla przykładu dla wcześniej utworzonego zestawienia danych zaznaczyć komórki D5:D14 i w menu kliknąć Format → Formatowanie warunkowe → Pasek danych.
Po ustawieniu opcji formatowania tak jak pokazane zostało to na powyższym rysunku należy kliknąć przycisk Więcej opcji by ustawić własne kolory formatowania kolorów paska, który będzie wyświetlany w tle komórek.
Zaznaczając wcześniej sformatowany zakres komórek D5:D14 należy używając przycisku Format pędzla skopiować to formatowanie na kolejne zakresy komórek.
Końcowy efekt zastosowania wcześniej omówionych formatowań
Po zastosowaniu omówionego formatowania warunkowego wcześniej utworzonego zestawienia danych powinno uzyskać się efekt z poniższego rysunku.