Program Writer umożliwia wstawianie wykresów w dokumencie w dwojaki sposób:
poprzez wstawienie wykresu bezpośrednio w programie Writer co moim zdaniem jest dość niewygodne zwłaszcza, gdy wykres odnosi się do sporej liczby danych;
poprzez utworzenie wykresu w programie Calc (należącym do tego samego pakietu co Writer), a następnie skopiowaniu i wklejeniu tegoż wykresu w programie Writer
Zacznę więc od wstawiania wykresu bezpośrednio w programie Writer poprzez wciśnięcie przycisku lub kliknięcie w menu pozycji Wstaw → Wykres. Wykonanie tej jakże zawiłej operacji spowoduje wstawienie jakiegoś standardowego wykresu słupkowego, którego dane oraz typ prawdopodobnie będą musiały ulegnąć zmianie.
W trybie edycji wykresu można zauważyć znaczącą zmianę paska narzędziowego Formatowanie, który w tej sytuacji zawiera przyciski umożliwiające formatowanie wykresu i zmianę jego ustawień (w tym również danych). Warto więc rzucić okiem na ten pasek narzędziowy, którego rysunek wraz z opisem zamieszczam poniżej.
Większość okien dialogowych, które można wyświetlić za pomocą omówionych w opisie do powyższej ilustracji przycisków paska narzędziowego Formatowanie została omówiona na stronie Oprogramowanie → LibreOffice - Calc → Calc - kreator wykresów, toteż skupię się jedynie na opisie okna dialogowego Tabela danych. Okno to umożliwia dodawanie i usuwanie danych, a jego widok i opis z najdzikszą rozkoszą zamieszczam poniżej.
Ponieważ wprowadzanie danych w oknie dialogowym Tabela danych przysparza wielu problemów dużo lepszym sposobem jest tworzenie wykresu w programie Calc a następnie skopiowanie go do dokumentu programu Writer. Z tego też względu odsyłam czytelnika do stron, gdzie opisywałem tworzenie wykresu w programie Cacl: