Solid Edge - tworzenie występów montażowych w części

Autor podstrony: Krzysztof Zajączkowski

Stronę tą wyświetlono już: 2022 razy

Występy montażowe to elementy, które występują w obiektach odlewanych lub formowanych z tworzywa sztucznego. Umożliwiają one (jak sama nazwa wskazuje) zamontowanie jednej części na drugiej lub ustalenie poprawnego położenia dwóch części względem siebie. Występy montażowe mogą być bardzo proste i ograniczać się tylko do prostego walcowego wyciągnięcia na powierzchni obiektu bryłowego, mogą też posiadać otwór oraz wzmocnienia w postaci ożebrowania. Koniec końców narzędzie do wstawiania występów montażowych dostępne jest z poziomu zakładki Narzędzia główne w sekcji Bryły wstążki programu Solid Edge.

Solid Edge - przycisk operacji Występ montażowy
Rys. 1
Solid Edge - przycisk operacji Występ montażowy

Po kliknięciu przycisku polecenia Występ montażowy oczom Twym ukazać się powinien poniższy pasek narzędziowy. Warto nadmienić, że tym razem aby umieścić występ montażowy konieczne jest wskazanie płaszczyzny znajdującej się w pewnej odległości od powierzchni obiektu bryłowego, na której ów występ ma zostać umieszczony. Dzieje się tak dlatego, że każdy występ montażowy zazwyczaj kończy się na pewnej stałej wysokości nad płaszczyzną dcelową

Solid Edge - pasek narzędziowy operacji Występ montażowy
Rys. 2
Solid Edge - pasek narzędziowy operacji Występ montażowy

Kliknięcie pierwszego pierwszego przycisku z powyższego rysunku spowoduje wyświetlenie okna dialogowego Opcje występu montażowego, gdzie można określić:

Solid Edge okno dialogowe Opcje występu montażowego
Rys. 3
Solid Edge - okno dialogowe Opcje występu montażowego

Poniżej pokazany został efekt końcowy działania tej operacji.

Solid Edge - przykładowe występy montażowe
Rys. 4
Solid Edge - przykład wyniku działania narzędzia wstawiania występów monatażowych
Propozycje książek