Stronę tą wyświetlono już: 2794 razy
Zgodnie z prawem Ohma rezystancja liniowa elementu obwodu elektrycznego jest wprost proporcjonalna do napięcia U a odwrotnie proporcjonalna do natężenia prądu I płynącego przez dany element obwodu elektrycznego, co wyraża się następującym wzorem:
Zakładając, że napięcie przepływające przez układ I jest stałe i wynosi 1 [A] a napięcie U zmienia się w zakresie od 0 do 10 [V] wtedy to rezystancja układu rośnie liniowo zgodnie z poniższym wykresem.
Wnioski z powyższego wykresu są takie, że gdy przez układ płynie prąd o większym napięciu to rezystancja R układu rośnie zakładając, że natężenie prądu pozostaje takie samo.
W przypadku, gdy napięcie U jest stałe i wynosi dla przykładu 1 V zaś natężenie I zmienia się w zakresie od 0,5 do 10 [A] to rezystancja układu maleje w sposób nieliniowy co widoczne jest na poniższym wykresie.
W rzeczywistości układy elektryczne powinny utrzymywać stałą wartość rezystancji niezależnie od napięcia przepływającego przez nie. W takim przypadku poniższy wykres pokazuje zależność natężenia prądu I od napięcia U i rezystancji R danego układu.