Stronę tą wyświetlono już: 9454 razy
Obwody elektryczne oraz elektroniczne są często obwodami o charakterze rozgałęzionym, czyli takim, w którym istnieje kilka alternatywnych dróg przepływu prądu elektrycznego. W takich obwodach elektrycznych zastosowanie ma I prawo Kirchhoffa, które mówi, że: W obwodach elektrycznych rozgałęzionych suma prądów wpływających do danego węzła obwodu elektrycznego jest równa sumie prądów wypływających z tego węzła.
Węzłem nazywa się miejsce rozgałęzienia w obwodzie elektrycznym
Zapis matematyczny I prawa Kirchhoffa przyjmuje dla przykładu z poniższej ilustracji następującą postać:
- I1, I1 - prądy wpływające do węzła obwodu elektrycznego;
- I3, I4, I5 - prądy wpływające do węzła obwodu elektrycznego"
Z I prawa Kirchhoffa wynika, że natężenie prądu elektrycznego w układzie elementów połączonych szeregowo jest takie samo, czyli przez każde z urządzeń takiego układu płynie prąd o takim samym natężeniu I.
Przykładem zastosowania I prawa Kirchhoffa może być wyznaczenie prądu pobieranego przez układ trzech źródeł światła zasilanych napięciem U = 220 [V] o mocy P1 = 60 [W], P2 = 100 [W] i P3 = 150 [W] połączonych jak na poniższym rysunku.
Prądy płynące przez układ można obliczyć znając wzór na moc układu zasilanego, który jest następujący:
Po przekształceniu powyższego wzoru otrzymuje się wzór na natężenie prądu I w zależności od mocy P i napięcia P:
Po podstawieniu do powyższego wzoru prąd I1 = 0,6 [A]; I2 = 1 [A]; I3 = 1,5 [A].
Pozostaje jedynie obliczenie natężenia prądu pobieranego przez cały układ, a ten zgodnie z I prawem Kirchhoffa jest równy sumie prądów płynących przez rozgałęzienia: