Pomiar rezystancji R
Stronę tą wyświetlono już: 5279 razy
Pomiar rezystancji za pomocą amperomierza i woltomierza
Rezystancja to stosunek napięcia U do natężenia I prądu elektrycznego, wystarczy więc zmierzyć te dwie wielkości fizyczne aby obliczyć rezystancję danego rezystora czy też odbiornika. Sprawa jednak nie jest tak błaha jakby się wydawało, albowiem podłączenie przyrządów pomiarowych powoduje wpływ na wynik mierzonych wartości. Tak więc dla mierzonej rezystancji R, która jest mniejsza niż 10Ω wystarczy układ z poniższego rysunku.
Dla powyższego przypadku pomiaru szukana rezystancja Rx jest równa:
Gdy rezystancja własna woltomierza Rw jest dużo większa do obliczanej rezystancji Rx wtedy można współczynnik pominąć.
Dla pomiaru rezystancji większych niż 10 Ω a więc takich, których rezystancja jest znacznie większa od rezystancji wewnętrznej amperomierza Rwa stosuje się układ pomiarowy z poniższej ilustracji.
Dla powyższego układu rezystancja Rx może być obliczona za pomocą wzoru:
Dla rezystancji wewnętrznej amperomierza Raw dużo mniejszej od obliczanej rezystancji Rx współczynnik Raw może zostać pominięty kosztem dokładności wyniku pomiaru.
Pomiar rezystancji za pomocą dzielnika napięcia i woltomierza
Możliwe jest zbudowanie małego układu, który z kolei umożliwi pomiar rezystancji Rx za pomocą woltomierza. Układ taki pokazany został na poniższym rysunku.
Rezystor R o znanej rezystancji oraz woltomierz również o znanej rezystancji wewnętrznej Rw wpięte szeregowo z rezystorem Rx, którego rezystancja nie jest znana umożliwiają na pośrednie wyznaczenie rezystancji tegoż rezystora. Warunkiem koniecznym jest jednak znajomość napięcia U źródła zasilania E. W takim bowiem przypadku znając napięcie płynące przez rezystor R można obliczyć natężenie prądu płynącego przez cały obwód z zależności:
[3] |
Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:
Zgodnie z I prawek Kirchhoffa opisywanym na stronie Elektrotechnika → Prawa Kirchhoffa → I prawo Kirchhoffa natężenie prądu w układach równoległych jest stałe, a ponieważ powyższy wzór oblicza natężenie prądu dla rezystora zastępczego układu równolegle połączonego rezystora R i woltomierza, więc obliczony prąd I będzie także płynął przez rezystor Rx. Napięcie płynące przez tenże rezystor można również wyliczyć tym razem korzystając z II prawa Kirchhoffa opisanego z kolei na stronie Elektrotechnika → Prawa Kirchhoffa → II prawo Kirchhoffa.
Oczywiście E jest to napięcie zasilania, natomiast UR jest to napięcie przepływające przez rezystor R oraz woltomierz. Pozostało już zastosowanie starego dobrego prawa Ohma opisywanego przeze mnie na stronie Elektrotechnika → Rezystancja → Prawo Ohma.
[5] |
Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:
Dla wartości rezystancji wewnętrznej woltomierza Rw dożo większej od rezystancji rezystora R powyższe wyrażenie upraszcza się kosztem niewielkiego błędu do postaci następującej:
Dla przykładowych danych:
- R = 1 Ω;
- Rw = 1000 Ω;
- E = 5V;
- UR = 0,1V
po podstawieniu do wzoru [5] rezystancja Rx ≈ 48,95 Ω, a po podstawieniu do wzoru [6] wynik to 49 Ω
Pomiar za pomocą multimetru
Multimetry często wyposażone sa w odpowiedni tryb pozwalający na pomiar rezystancji badanego elementu elektronicznego, wystarczy ustawić odpowiedni tryb pracy takiego przyrządu pomiarowego tak jako pokazane zostało to na poniższym rysunku.