Autor podstrony: Krzysztof Zajączkowski

Stronę tą wyświetlono już: 7288 razy

Tworzenie modeli czy to budynków czy pojazdów kolejowych sprawia niezwykłą frajdę. W czasach, gdy nie było komputerów osobistych można było bawić się tylko w manualne tworzenie modeli z tego co było dostępne. Najłatwiej dostępnym materiałem do tworzenia modeli 3W jest oczywiście papier i związane z nim modelarstwo kartonowe, nie wymagające jakiś szczególnych narzędzi oprócz tych, które zdają się być ogólnodostępne. Możliwe jest również tworzenie modeli lutowanych, modeli tworzonych z sklejki a także coraz bardziej dostępna technologia druku 3W.

W dzisiejszych czasach można też budować modele wirtualne wykorzystując do tego celu dostępne oprogramowanie 3W takiej jak np.:

  • Blender - niekomercyjny program do tworzenia obiektów 3W, ich animacji oraz renderyzacji;
  • OpenSCAD - niekomercyjny program do tworzenia obiektów 3W z wykorzystaniem opisowego języka programowania

    Model 3W narysowany w programie OpenSCAD
    Rys. 1
    Przykładowy model 3W narysowany w programie OpenSCAD
  • Inkscape - jako narzędzie ułatwiające życie przy tworzeniu 2W szkiców przekrojów obiektów powstałych czy to przez wyciągnięcie liniowe, czy przekręcenie;

  • FreeCad - niekomercyjny program do parametrycznego tworzenia obiektów 3W
Wydruk z drukarki 3W podwozia wagonu kolejowego, którego model narysowałem w programie OpenSCAD
Rys. 2
Wydruk z drukarki 3W podwozia wagonu kolejowego, którego model narysowałem w programie OpenSCAD
Layout wykonany przez autora strony, wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie części lub całości grafik znajdujących się na tej stronie bez pisemnej zgody jej autora surowo zabronione.