Stronę tą wyświetlono już: 12715 razy
Ułamek okresowy, to taki ułamek, który w zapisie dziesiętnym składa się z powtarzającej się sekwencji liczb. Świetnym przykładem ułamka okresowego jest ułamek 1/3, w zapisie dziesiętnym 0.3333333333333333(3) (powtarzający ciąg liczb ułamka okresowego zawarty jest w nawiasach okrągłych). Pytanie jakie można sobie zadać jest następujące: czy można obliczyć zapis zwykły dowolnej liczby okresowej na podstawie jego zapisu dziesiętnego? Okazuje się, że można tego dokonać posługując się wzorem na sumę n elementów ciągu geometrycznego dla q<1, który przyjmuje następującą postać:
gdzie:
- a1 jest to ułamek dziesiętny ciągu powtarzanych liczb, np. dla 1/3 wynosi on 0.3;
- q to stosunek elementów ciągu geometrycznego a2 do a1, co dla ułamka 1/3 odpowiada stosunkowi 0.03 do 0.3.
Jednakże nas nie interesuje suma n elementów ciągów, a jedynie suma wszystkich elementów ciągu arytmetycznego w związku z czym, konieczne jest obliczenie granicy Sn przy n→∞:
[2] |
Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:
Dla tych co nie mieli jeszcze styczności z granicami ciągów należy się parę słów wyjaśnienia, otóż w trzecim członie równania [2] znajduje się równanie [1] zawierające wyrażenie qn, które dąży do zera, gdy n→∞, ponieważ jak wcześniej była mowa q<1 a liczba mniejsza od 1 podnoszona do coraz to większej potęgi maleje do zera.
Z powyższego wywodu wynika, że ułamek okresowy zapisany w postaci dziesiętnej można przekształcić do postaci ułamka zwykłego za pomocą wzoru [2]. Podstawmy dla przykładu odpowiednie wartości dla ułamka okresowego 0.(123456) w następujący sposób:
[3] |
Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:
Dla ułamka okresowego postaci 1.12(123) konieczne jest jego rozbicie na dwie części w następujacy sposób:
[4] |
Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:
Istnieje inna metoda, polegająca na pozbyciu się okresowości ułamka x, poprzez odjęcie od niego wartości x·10n, gdzie n to ilość liczb w okresie ułamka x. Aby tego dokonać należy napisać dwa następujące równania:
oraz
Po odjęciu stronami powyższych równań otrzymujemy następujące równanie:
Co zrobić, gdy liczba składa się z części okresowej i nieokresowej? W zasadzie postępuje się w ten sam sposób, czyli na przykład dla:
drugie równanie to:
odejmujemy stronami i otrzymujemy:
[10] |
Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:
Dziwny przypadek pierwiastka okresowego
Weźmy dla przykładu pierwiastki 0.(9), 0.1(9) itd. itp. i zamieńmy je na ułamek zwykły, np. tak:
i analogicznie:
[12] |
Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:
Pewnie teraz zastanawiasz się o co tu chodzi? Jeśli nie wiesz o co chodzi, to w tym jednym nielicznym przypadku nie chodzi o pieniądze, a jedynie o to, że liczbie 0.(9) brakuje do jedności dokładnie mówiąc (obym się nie pomylił w rachunkach) 10-∞, mało tego dokładnie tyle samo brakuje ułamkowi okresowemu 0.1(9) i każdemu innemu, który ma w okresie liczbę składającą się z samych dziewiątek.
Weźmy teraz dla odmiany ułamek okresowy 0.(8), ile jemu brakuje do 0.9? otóż brakuje mu dokładnie 0.0(1)2, czyli jedynki powtarzające się do nieskończoności od drugiego miejsca po przecinku, i na samym końcu (gdziekolwiek miało by to być) powinna się znajdować dwójka. Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że liczby 10-∞ i 0.0(1)2 różnią się w znaczący sposób swą wartością. Kolejną sprawą jest fakt, że jedynka podzielona przez trzy daje ułamek okresowy 0.(3), ale weź i przemnóż tą liczbę łaskawy człowieku przez 3, a otrzymasz 0.(9) zamiast jedynki, jakby brakowało czegoś do jedność, a jednocześnie niczego nie mogło brakować. Taka sama sytuacja ma miejsce z liczbą 0.(1) (jedna dziewiąta w zapisie ułamka zwykłego), pomnóż ją przez 9 a otrzymasz 0.(9), gdyby to samo mnożenie wykonać w zapisie ułamka zwykłego, wynik byłby równy 1. Nie jest możliwe zapisanie każdego ułamka zwykłego w zapisie dziesiętnym.