Autor podstrony: Krzysztof Zajączkowski

Stronę tą wyświetlono już: 4248 razy

Pierwsza zasada dynamiki Newtona zwana również zasadą bezwładności jest następująca:

Jeżeli na ciało nie działa żadna siła lub działają na nie siły równoważące się, wtedy owe ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym.

Każdy obiekt spełniający pierwszą zasadę dynamiki Newtona jest inercjalnym układem odniesienia. Jest to bardzo ważne, ponieważ w ten sposób można odróżnić inercjalne jak i nie inercjalne układy odniesienia. Z zasady bezwładności wynika, że ciało wprawione w ruch pragnie w tym ruchu pozostać a jego zmianę można wywołać jedynie poprzez oddziaływanie na owe ciało siłami zewnętrznymi. A więc, gdy suma sił działających na dane ciało jest równa zeru wtedy obiekt pozostaje w spoczynku - zastosowane w obliczeniach wytrzymałościowych kratownic, belek, ram w dziale Mechanika techniczna: Statyka; Wytrzymałość materiałów, lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym - dynamika ruchu np. pociąg jadący prostoliniowym odcinkiem torów przyspiesza do momentu zrównoważenia sił oporu ruchu i siły wytwarzanej przez silnik lokomotywy, skoczek skaczący z samolotu ze spadochronem przyspiesza do momentu zrównoważenia sił oporu powietrza i siły grawitacji.

Ogólnie rzecz ujmując, pierwszą zasadę dynamiki można zapisać w następujący matematyczny sposób:

Prędkość ciała jest stała, gdy suma sił działających na to ciało jest równa zero [1]

Zapis wyrażenia w formacie TeX-a:

V=const\Leftrightarrow\sum F=0

gdzie:

  • F - siły działające na dane ciało
Layout wykonany przez autora strony, wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek użycie części lub całości grafik znajdujących się na tej stronie bez pisemnej zgody jej autora surowo zabronione.