Symfony - wydzielanie kodu w postaci własnych plików klas php

Stronę tą wyświetlono już: 770 razy

W Symfony istnieje oczywiście możliwość tworzenia własnego kodu z klasami utworzonymi w PHP. Taki kod należy umieszczać w folderze src katalogu głównego. Najlepiej jest utworzyć do tego celu własny podfolder, który z oczywistych względów nie powinien zawierać spacji ani znaków specjalnych. Dla moich potrzeb stworzyłem sobie folder Utils, w którym to umieściłem sobie jeden plik php o nazwie Test1.php. Nazwa pliku jest istotna albowiem tak się składa, że musi się ona pokrywać z nazwą klasy zadeklarowanej wewnątrz tegoż pliku. Tak więc z najdzikszą rozkoszą pokazuję bardzo prosty przykładowy kod takiego pliku:

Listing 1
  1. <?php
  2. namespace App\Utils;
  3. class Test1{
  4. }
  5. class Test2{
  6. }
  7. ?>

Jak widać nic strasznego tutaj nie ma ot dwie klasy, pierwsza o nazwie Test1 ma nazwę pokrywającą się z nazwą pliku, zaś druga klasa została utworzona tylko po to, aby pokazać, że w jednym pliku mogą istnieć różne klasy. Jedynym wymogiem jest konieczność istnienia klasy o nazwie samego pliku bo inaczej Symfony wywali błąd.

Warto zwrócić uwagę na przestrzeń nazw użytą w pliku:

Listing 2
  1. namespace App\Utils;

która zawiera nazwę folderu utworzonego przeze mnie. Użycie klasy Test1 wymaga zamieszczenia w pliku, w którym owa klasa ma zostać użyta następującej linijki kodu:

Listing 3
  1. use App\Utils\Test1;

aby móc się cieszyć dostępem do utworzonej w zewnętrznym pliku klasy.

Propozycje książek

Komentarze