Solid Edge

Stronę tą wyświetlono już: 4375 razy

Solid Edge jest oprogramowaniem komercyjnym przeznaczonym do tworzenia parametrycznych rysunków części oraz złożeń w formie trójwymiarowych modeli oraz dwuwymiarowych dokumentacji technicznych. Korzystając z oprogramowania, jakie zostało mi udostępnione w firmie, w której pracuję stworzyłem ten dział opisując podstawy rysowania w tym programie. Istnieje pięć podstawowych formatów plików stosowanych w tym oprogramowaniu, a są to:

  • część zapisywana w pliku .part;
  • część blaszana zapisywana w pliku .psm;
  • złożenie zapisywane w pliku .asm, który składa się zawsze z elementów zapisanych w plikach .part, .psm lub .asm jeżeli dane złożenie składa się z mniejszych podzłożeń;
  • rysunek jako dokument 2W zapisywany do pliku .dft;
  • konstrukcja spawana

Utworzenie danego typu rysunku możliwe jest albo z poziomu menu, albo z poziomu ekranu powitalnego pokazanego na poniższym rysunku.

Ekran powitalny umożliwiający utworzenie nowego dokumentu
Rys. 1
Solid Edge - widok powitalny

Przykładowy screen programu wyświetlającego dokument trójwymiarowego złożenia obiektu bryłowego w postaci zaworu kulowego można zobaczyć na poniższym rysunku.

Solid Edge - widok przykładowego rysunku złożenia 3W
Rys. 2
Solid Edge - widok przykładowego rysunku złożenia 3W

Widoczna w oknie programu w lewym górnym narożniku lista zawiera spis części oraz operacji (np. w tym przypadku przekrojów), które znajdują się w złożeniu. Każda część czy operacja może zostać wyłączona poprzez odznaczenie. Skutkiem takiego postępowania będzie wyłączenie wyświetlania danego obiektu w złożeniu lub innego rysunku podzłożenia.

Propozycje książek

Komentarze