ZwCad - widok wstążkowy i klasyczny

Autor podstrony: Krzysztof Zajączkowski

Stronę tą wyświetlono już: 3746 razy

Wstążkowy czy klasyczny? Co wybrać? I jak przełączyć? Co do dylematu wyboru widoku mogę jedynie podzielić się swoją własną opinią na ten temat albowiem opinia jest jak dupa, każdy ma swoją. Tak więc moim zdaniem klasyczny jest mało praktyczny, zabiera zbyt dużo miejsca nawet jeżeli masz ten monitor full hd. Dodatkowo mało opcji mieści się na takiej jednej zakładce widoku wstążkowego (jak na mój gust) no i są mniejsze możliwości wyboru co tam powinno się wyświetlać. Owszem można co prawda grzebać w ustawieniach ale to już nieco więcej zachodu kosztuje. Reasumując, jak dla mnie to klasyczny widok jest bardziej praktyczny ale jak kto tam woli.

Przełączanie widoków

Przełączanie typu widoku znajduje się w lewym dolnym narożniku, gdzie po kliknięciu przycisku z ikonką zębatki można zobaczyć menu z poniższego screena.

ZwCad menu wyboru widoku klasycznego i wstążkowego
Rys. 1
ZwCad menu wyboru widoku klasycznego i wstążkowego

Widok wstążkowy

Na widoku wstążkowym dostępne opcje są pogrupowane w zakładkach jak na poniższym rysunku, gdzie w kolejnych zakładkach dostępne są opcje:

Na samym końcu zakładek wstążkowego szaleństwa znajdują się przycisk umożliwiający zwinięcie i rozwinięcie paska wstążki.

Można jeszcze zadać sobie trud pytania: a gdzie teraz podziało się menu? Cóż, za menu robi duży przycisk znajdujący się w lewym górnym rogu aplikacji.

ZwCad - menu rozwijane w trybie wstążkowym
Rys. 12
ZwCad - menu rozwijane w trybie wstążkowym

Widok klasyczny

Klasyczny widok umożliwia osadzanie pasków narzędzi, które domyślnie nie są dostępne. Główne natomiast paski narzędziowe, które są widoczne po zainstalowaniu programu i przełączeniu do widoku klasycznego to:

I to już wszystkie standardowe paski narzędziowe, inne można dodać klikając na górnym obszarze pasków narzędziowych prawym przyciskiem myszy i wybierając z menu ZwCad.